Ефективно управление на минни отпадъци
В продължение на повече от 40 години добивът на руда в рудник „Челопеч“ се е осъществявал по технология с подетажно обрушаване. По този начин огромни количества стерилна скала или минни отпадъци са били извозвани на повърхността и складирани на табан. Образували са се и множество повърхностни пропадания в резултат на използвания метод за добив. През 2005г. преминахме към по-екологосъобразен добив чрез камерна система на разработване с последващо запълнение, осигуряващ по-добра скална стабилност и по-висока производствена ефективност. Този метод осигурява максимално оползотворяване на стерилната скална маса, ограничава се навлизането на повърхностни води в рудника и се намалява обема на хвостовия отпадък, постъпващ в хвостохранилището. При камерната система на разработване генерираният отпадък се използва за обратно запълнение на иззетите добивни камери, което има положителен ефект както върху околната среда, така и върху местния ландшафт.
През 2010г. бе въведено пастово запълнение, осигуряващо по-добро оползотворяване на отпадъка от флотация, по-добър контрол на качеството, по-ниска скорост при транспортиране на запълващия материал и по-ниско потребление на цимент.
Минният отпадък се използва за запълване на иззетите пространства директно в подземния рудник, т.е. на мястото, където се създава.
През 2014г. стартирахме производството на пиритен концентрат, след въвеждане в експлоатация на новоизградени мощности за пиритна флотация. Това ни помогна да постигнем значителни екологични подобрения, максимално извличане на полезните компоненти в добитата руда и намалим количеството минни отпадъци.
Екологичните ползи от прилагането на тези нови методи са неоспорими, в това число:
- Намаляване на отпадъка от преработка с 43 % на тон добита руда за периода 2004 - 2017г.
- Целият стерилен скален материал се използва за запълнение, т.е. намаляват нуждите за съхранение на табан на повърхността
- Предотвратяване образуването на повърхностни пропадания
опазване на природните ресурси (повърхностните, подземни води и др.).